سامانه های الکترونیک

آخرین اخبار

ظرفیت های همکاری علمی بین المللی می توانند چالش کرونا را به فرصت تبدیل کنند.

ظرفیت های همکاری علمی بین المللی می توانند چالش کرونا را به فرصت تبدیل کنند.به گزارش روابط بین الملل دانشگاه کوثرو به نقل از دفتر همکاریهای علمی بین المللی وزارت علوم؛ دکتر حسین سالارآملی در نشستی تصویری که به ابتکار معاونت بین الملل دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: تحریم های ظالمانه علیه ایران به صورت تدریجی به ساحت علمی رسیده است و امروزه شاهد هستیم که برخی کشورها تلاش می کنند ارتباطات علمی ایران با خارج از آن را تعلیق کرده یا محدود سازند. قائم مقام وزیر در امور بین­الملل افزود: برای برون رفت از تله های تحریمی، برنامه های متفاوت و مختلفی از قبیل ارتباطات نقطه ای، مویرگی، منطقه ای و جهانی ارائه شده است. از همین رو، ارتباطات بین المللی در وزارت علوم و دانشگاه های کشور با همین دیدگاه پیش رفته و موفقیت هایی نیز به دست آورده است.

رییس مرکز همکاری های علمی بین المللی با اشاره به شرایط ویژه ای که اکنون با آن مواجه هستیم، گفت: شیوع کرونا به مردم، اقتصاد مملکت و سلامت جامعه آسیب جدی وارد کرده است. اما نباید در این جهت بدون برنامه بود. اگرچه کرونا باعث شده است تا ارتباطات بین المللی متفاوت از گذشته دنبال شود، اما جامعه علمی می تواند بر پایه توانمندی های خود، آن را به فرصتی برای همکاری های علمی در قالب و مسیرهای جدید تبدیل کند. از همین رو، ما چند برنامه اصلی را در دستور کار ارتباطات بین المللی قرار داده ایم از جمله این که از روسای برخی دانشگاه ها درخواست کرده ایم تا ضمن نامه نگاری با روسای دانشگاه هایی که با آنها تفاهم نامه دارند، از شرایط ناعادلانه تحریم ها علیه ایران در زمان مبارزه با ویروس کرونا و ضد بشری بودن آن انتقاد کرده و خواستار جهانی سازی مخالفت با تحریم ها شوند و آمادگی خود را برای همکاری اعلام نمایند.

اقدام های دیگر، راه اندازی کمپین «نه به تحریم» با هدایت کمیسیون انجمن های علمی وزارت علوم و مشارکت دانشگاه ها و انجمن های علم و فناوری مردم نهاد بوده است. از سوی دیگر، در صدد هستیم با هماهنگی وزارت امور خارجه، نامه ای را در سطوح عالی به مسئولان سازمان های علمی تخصصی بین المللی ارسال کرده و وضع تحریم های ناعادلانه علیه ایران را متذکر شویم.

دکتر سالارآملی افزود: در صدد هستیم با همکاری دانشگاه ها و رایزنان علمی، اتاق های گفتگو میان دانشگاه ها و همتایان خارجی برای رایزنی در خصوص موضوعات تخصصی کرونا راه اندازی کنیم. بر همین اساس، نخبگان دانشگاهی در این اتاق ها و از طریق فضاهای مجازی، اثرات گوناگون اجتماعی، اقتصادی، فناوری و ... بیماری کرونا را بررسی نموده و نتایج آن را در اختیار جامعه قرار دهند.

رییس مرکز همکاریهای علمی بین المللی در این نشست بر موفقیت ها و دستاوردهای علمی دانشمندان در مقابله با ویروس کرونا تاکید کرده و گفت: امروزه یکی از مهمترین سوالات جامعه علمی آن است که چرا این بخش نتوانسته است پیش بینی درستی از ویروس داشته باشد؟ نخبگان علمی اکنون می توانند با رایزنی، پاسخی در خور به جامعه ارایه دهند. قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل گفت: در شرایط کنونی، شاهد همبستگی ملی، منطقه ای و جهانی برای مبارزه با ویروس کرونا و درمان آن هستیم. جامعه دانشگاهی به ویژه مدیران بین الملل دانشگاه ها می توانند با انتقال دانش و تجربیات جهانی به داخل کشور و یا تبادل تجربیات داخلی با جامعه جهانی، فرصت های جدیدی را فراروی جامعه برای مبارزه و درمان قرار دهد.

 

در این نشست مجازی، معاونان بین الملل دانشگاه ها بر یافتن راه های جدیدی برای جذب دانشجویان بین الملل برای تحصیل در دوره های مجازی، توجه ویژه به حمایت از همکاری های تحقیقاتی مشترک و توجه به اساتید و دانشجویان ایران که در دیگر کشورها حضور داشته و موفق به برگشت به کشور نشده اند، تاکید نمودند.